Ako sa vyznať v certifikáciach a normách pri respirátoroch?

Dobrý deň, 

Skúsim Vám tu zrozumiteľnou formou vysvetliť, čo si všímať pri kúpe respirátorov, jednorázových rúšok a iných OOPP (ochranných prostriedok) tak, aby ste si mohli byť istí, že sú certifikačne v poriadku - spĺňajú legislatívne normy a zároveň Vás naozaj aj ochránia.

Ako prvé dodám základný predpoklad - žijeme v EÚ a pokiaľ je možnosť získať produkty vyrobené u nás v EÚ, vysoko Vám to odporúčam. Dôvod je jednoduchý - oveľa ľahšie je overiteľná kompletná "výrobná cesta" konkrétneho respirátora (konkrétny typ, technické parametre aj samotný výrobca a to, čo Vám deklaruje).

 

AKÉ NORMY ROZLIŠUJEME PRI RESPIRÁTOROCH (základné typy):

  • Certifikácia ázijská:   - označenie respirátorov KN95, prípadne KN99

                                                (na základe normy GB2626:2006)

  • Certifikácia európska:  - označenie respirátorov FFP1, FFP2, FFP3

                                                 (na základe normy EN 149:2001 + A1:2009, prípadne EN149+A1)

 

PROBLEMATIKA ČÍNSKYCH RESPIRÁTOROV:

Keď vypukla prvá vlna koronakrízy, európsky trh nemal dostatočné množstvo respirátorov, preto bolo treba siahnuť aj po čínskych ekvivalentoch. Áno, samotná EÚ odporúčala a nakupovala výrobky z Číny, ale za bežných okolností by sa nikdy nič takéto udiať nemohlo, lebo legislatívne rámce "nepustia" a Čínske výrobky a filtračné/ochranné parametre pri respirátoroch sú veľmi komplikované na kontrolu (aj z hľadiska jazykovej bariéry).

V Číne majú rôzne certifikované centrá,- každý z nich môže oficiálne ponúkať svoj vlastný typ certifikátu (čo znamená, že certifikáty aj keď sú pravé, nemusia a nemôžu byť totožné kus od kusa, preto sa veľmi ľahko dajú sfalšovať - rôznymi spôsobmi).

Okrem toho sa, žiaľ, častokrát stáva, že Čínski výrobcovia si nechajú urobiť certifikát na svoju firmu, nie na konkrétny ich výrobok (a potom sa chvália, že všetky ich respirátory majú certifikáty, spĺňajú certifikačné normy a  zaručene Vás ochránia):

Pravosť certifikátu (vyššie) si viete overiť tu: https://uasl.uk.com/certifiedorganization/, ale nič to žiaľ nehovorí o konkrétnom produkte.

 

Papier znesie všetko a marketing je silný nástroj, preto je dôležité všetky parametre si kontrolovať :)

 

Ak kupujete akýkoľvek respirátor, vždy si od výrobcu vypýtajte minimálne tieto doklady:

  1. TEST REPORT (Vyhlásenie o zhode) - každý predajca je Vám povinný na vyžiadanie vyhlásenie o zhode predložiť, ak si ho vypýtate
  2. TECHNICKÝ LIST K PRODUKTU   - serióznejšie firmy by Vám mali dať k nahliadnutiu aj kompletnú technickú špecifikáciu. Väčšinou je to niekoľkostranový dokument, kde nájdete nafotený respirátor, ale hlavne konkrétne jeho výrobné parametre (napr. filtračné čísla a hodnoty ochrany, ktoré nameralo certifikačné centrum pri testovaní týchto produktov v skúšobných laboratóriach, atď...)

 

CERTIFIKÁT NENAHRADÍ VYHLÁSENIE O ZHODE - certfikáty Vám šikovný grafik urobí doma na počkanie a určite Vám nenahradí TEST REPORT alebo TECHNICKÝ LIST k produktu!

Samotný certifikát bez deklarácie, že patrí ku konkrétnemu typu respirátoru neznamená z hľadiska ochrany pre Vás vôbec nič. 

Napr. tu nižšie prikladám SPRÁVNE vyhlásenie o zhode k respirátoru od spoločnosti RESPILON. Obsahuje názov respirátora - RespiPro White a presne vidieť, že prehlásenie o zhode sa vzťahuje ku konkrétnemu produktu. Takisto je tam presne definované, kto respirátor certifikoval (certifikačná osoba: NB 0200):

Príklad správneho a kompletného technického listu k respirátoru (nájdeme tam presný názov výrobcu, názov produktu, aj parametre, aké by mal výrobok spĺňať):

 

Keby ste si chceli naštudovať kompletné nariadenia a certifikácie ohľadom ochranných pomôcok v rámci ochrany dýchacích ciest (bavlnené/textilné rúška, jednorázové chirurgické masky či respirátory), prosím, pozrite si tieto normy:

 

V jednoduchosti je krása, takže základy sú podobné:

1) Každý výrobok musí byť viditeľne označený a musí obsahovať:

  • normu, akú respirátor spĺňa
  • certifikáciu CE + číslo osoby, ktorá ho certifikovala/schválila jeho deklarované filtračné a ochranné účinky

 

Filtračné polmasky proti časticiam sú roztriedené podľa svojej filtračnej účinnosti a maximálneho celkového prieniku. Ide o tieto tri triedy prístrojov:

  • FFP1 – ochrana pred väčšími pevnými časticami,

  • FFP2 – ochrana pred organickými a anorganickými časticami (ľahko toxické častice)
    (Filtračné tvárové polmasky kategórie FFP1 a FFP2 sa používajú napríklad aj na stavbách, pri práci s náterovými hmotami, v chemickom priemysle a podobne),

  • FFP3 – ochrana pred organickými, anorganickými časticami a biologickými časticami (vírusy, baktérie, plesne a podobne).